Wiedza | Doświadczenie | Troska

Wkłady koronowo-korzeniowe

Mosty protetyczne z osadzonymi porcelanowymi lub cyrkonowymi koronami to skuteczne, estetyczne i sprawdzone rozwiązania stosowane od lat przez lekarzy dentystów w Klinice Implamed. Mosty świetnie zastępują brakujące zęby wykazując doskonałe właściwości optyczne i mechaniczne. Dowiedz się, jak zbudowane są mosty zębowe, jak wygląda procedura ich zakładania i jak kształtują się koszty wykonania takiego zabiegu w Klinice Implamed w Łodzi.

W tym artykule:

Co to wkład koronowo-korzeniowy

Wkłady koronowo-korzeniowe, nazywane też koronami protetycznymi z trzonkiem korzeniowym, to rodzaj uzupełnienia protetycznego stosowanego w leczeniu zębów uszkodzonych lub mocno zniszczonych, ale nadal funkcjonalny, mocny korzeń. Wkłady te są stosowane, gdy konieczne jest odbudowanie zarówno korony zęba, czyli jego widocznej części, jak i korzenia, który znajduje się w kości szczęki lub żuchwy.

Korona

Wykonana z porcelany lub z cyrkonu korona imituje naturalny ząb

Wkład

Wkład trwale umocowany w kanale zębowym za pomocą cementu

Wkład

Wkład trwale umocowany w kanale zębowym za pomocą cementu

Kość

Jak odbywa się wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego

Procedura zakłada usunięcie zniszczonej części zęba oraz przygotowanie przestrzeni na wkład koronowo-korzeniowy. Następnie wkład ten, zazwyczaj wykonany z metalu lub ceramiki, jest precyzyjnie dopasowywany do zęba i mocowany na korzeniu. W rezultacie uzyskuje się odbudowaną koronę zęba, która jest widoczna w jamie ustnej, oraz trzon korzeniowy, zakotwiczony w kości. To rozwiązanie pozwala na przywrócenie funkcji i estetyki zęba, jednocześnie utrzymując jego integralność strukturalną.

Warunkiem wykonania wkładu jest przeprowadzone leczenia endodontycznego korzenia.

Kiedy stosuje się wkłady koronowo-korzeniowe

Wkłady koronowo-korzeniowe są stosowane, gdy tradycyjne metody odbudowy zębów, takie jak plomby czy korony protetyczne, nie są wystarczające, a jednocześnie istnieje możliwość zachowania zdrowego korzenia. Jest to jedno z wielu rozwiązań w dziedzinie stomatologii, mające na celu przywracanie funkcji i wyglądu uszkodzonych zębów.

Jakie są rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych

W leczeniu protetycznym stosuje się następujące rodzaje wkładów koronowo-korzeniowych:

  • wkłady standardowe –  prefabrykowane w wielu rozmiarach i kształtach, z wykorzystaniem różnych materiałów, takich jak stal, tytan, złoto, włókno szklane, oraz
  • wkłady indywidualne – wykonywane na indywidualne zamówienia dla konkretnego pacjenta przez naszego technika protetycznego; takie wkłady odlewane ze stopów metali lub frezowane w technice CAD/CAM np. z tlenku cyrkonu.

Optymalny rodzaj wkładu wskazuje lekarz indywidualnie dla każdego każdego pacjenta. Na wybór wpływ mają takie czynniki jak:

  • rodzaj i wielkość przyszłej odbudowy na wkładzie,
  • zakres utraconych tkanek zęba, 
  • wielkość i kształt korzenia, 
  • obecność alergii pacjenta na możliwy do zastosowania materiał.

Jak odbywa się wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego

W Klinice Implamed w Łodzi procedura wykonania wkładu koronowo-korzeniowego jest zorganizowana w sposób efektywny, z uwzględnieniem indywidualnych potrzeb pacjenta. 

W przypadku użycia standardowych wkładów, całe leczenie może odbyć się podczas jednej wizyty. Po precyzyjnej preparacji korzenia przy użyciu kalibrowanych wierteł i zastosowaniu technik adhezyjnych, lekarz osadza dokładnie dopasowany wkład, używając zaleconych przez producenta materiałów łączących i cementów.

W przypadku wkładów indywidualnych, proces ten wymaga dwóch wizyt. W pierwszej wizycie lekarz opracowuje korzeń przy użyciu odpowiedniej sekwencji wierteł i pobiera wycisk. Następnie wycisk ten jest przekazywany do laboratorium protetycznego, gdzie technik modeluje i wykonuje indywidualny wkład. Na drugiej wizycie lekarz dopasowuje i cementuje wkład. Po odpowiednim opracowaniu, ząb jest gotowy do dalszej odbudowy.

Ile kosztuje wykonanie wkładu koronowo-korzeniowego

Cena wykonania wkładu koronowo-korzeniowego uzależniona jest od rodzaju użytych materiałów złożoności konkretnego przypadku. Dodatkowo należy doliczyć koszt wykonania koron, których cena również zależy od ich rodzaju.

Cena kanału koronowo-korzeniowego w Klinice Implamed w Łodzi

  • Wkład koronowo-korzeniowy prosty – 500 zł;
  • Wkład koronowo korzeniowy złożony – 600 zł
Pomożemy odzyskać uśmiech

Jeśli chcesz szybko odzyskać pełny uśmiech, zadzwoń do nas i umów termin bezpłatnej konsultacji implantologicznej. Zaproponujemy plan leczenia i określimy związane z tym koszty.

Zadbaj o uśmiech teraz. Zapłać później

Marzy ci się szeroki, piękny uśmiech już teraz, ale koszt zabiegu przewyższa twoje możliwości? W Implamedzie dzięki współpracy z firmą MediPay oferujemy możliwość zapłacenia po 30 dniach lub rozłożenia płatności na kilka rat.

IMPLANTY W JEDEN DZIEŃ

zastosowania najnowszych technik stomatologicznych i protetycznych umożliwia wszczepienie implantu i zaopatrzenie go w tymczasową koronę w czasie jednego zabiegu. Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg i jakie są związane z nim koszty