Wiedza | Doświadczenie | Troska

Mosty zębowe

Mosty protetyczne z osadzonymi porcelanowymi lub cyrkonowymi koronami to skuteczne, estetyczne i sprawdzone rozwiązania stosowane od lat przez lekarzy dentystów w Klinice Implamed. Mosty świetnie zastępują brakujące zęby wykazując doskonałe właściwości optyczne i mechaniczne. Dowiedz się, jak zbudowane są mosty zębowe, jak wygląda procedura ich zakładania i jak kształtują się koszty wykonania takiego zabiegu w Klinice Implamed w Łodzi.

W tym artykule:

Co to jest most protetyczny

Alternatywną metodą uzupełniania braków zębowych są mosty protetyczne pozwalające na odtworzenie każdej przestrzeni brakującego uzębienia pod warunkiem, że po obu stronach istniejącej luki znajdują się zdrowe, pełnowartościowe zęby. Mosty wykonane są naturalnie wyglądających, trwałych materiałów ceramicznych, które przypominają naturalne uzębienie. Należy mieć jednak na uwadze, że rekonstrukcja uzębienia przy pomocy mostów prowadzi do nieodwracalnych zmian w filarach, czyli w zdrowych zębach na których opiera się most. W celu założenia mostu filary muszą być opracowane poprzez szlifowanie, przez co zawsze będą skazane na korony.

most protetyczny łódź przedmost protetyczny łódź po

Jak zbudowany jest most protetyczny

Most zębowy składa się z dwóch głównych elementów: filarów protetycznych i przęsła. Filar protetyczny mocowany jest na dwóch odpowiednio oszlifowanych (opracowanych) zębach filarowych. Istnieje także możliwość zamocowania mostów przy użyciu implantów stomatologicznych, co jednak zwiększa koszt leczenia, ale nie wymaga poświęcania zdrowych zębów.

Korony protetyczne będące elementem składowym mostu, umieszczane są na przęśle mostu, i mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak porcelana na podbudowie metalowej, pełnoceramiczne czy cyrkonowe. Korony pełniące rolę uzupełnienia w mostach zębowych, cechują się wysokim poziomem estetyki, przywracając podobne odczucia jak przy naturalnych zębach. 

Filar

Na filarze protetycznym osadzony jest most

Filar

Na filarze protetycznym osadzony jest most

Przęsło

Na przęśle łączącym filary osadzone są korony

Korona

Wykonana z porcelany lub z cyrkonu korona imituje naturalne zęby

Jak odbywa się zakładanie mostu zębowego

Proces zakładania mostu rozpoczynamy od konsultacji dentysty-protetyka. Konsultacja ma na celu ocenę, czy zęby sąsiadujące z brakiem nadają się do takiego zabiegu i czy proces opracowania (szlifowania) nie doprowadzi do niepożądanych uszkodzeń. W razie potrzeby zęby filarowe wzmacniamy przy pomocy specjalnych wkładów.

Dalsza procedura obejmuje:

 • zrobienie wycisków w celu przygotowania modelu gipsowego;
 • opracowanie (oszlifowanie) zębów filarowych otaczających lukę;
 • pobranie kolejnych wycisków;
 • stworzenie tymczasowego mostu wykonanego z materiału kompozytowego wzmocnionego włóknem szklanym;
 • przygotowanie ostatecznego mostu w laboratorium na podstawie wycisków;
 • przymierzenie mostu, dopasowanie koloru i uzyskanie akceptacji pacjenta;
 • trwałe przymocowanie (cementowanie) mostu;
 • przeprowadzenie kontroli.

Cały proces wykonania mostu protetycznego zajmuje 3-4 tygodnie i nie jest specjalnie uciążliwy ani bolesny.

Wskazania do zastosowania mostu zębowego

Za zastosowaniem mostu protetycznego przemawiają następujące wskazania:

 • braki zębowe mogą prowadzić do przemieszczanie się zębów;
 • brak zęba prowadzi do zaniku kości szczęki a w efekcie do starczego wyglądu twarzy;
 • w miejscach ubytków zębów mogą gromadzić się resztki jedzenia, co zwiększa ryzyko wystąpienia próchnicy;
 • most odtwarza prawidłowy zgryz umożliwiający równomierny rozkład sił podczas żucia pokarmu;
 • most niweluje problem nieestetycznego uśmiechu.

Zalety i wady mostów protetycznych

Decyzja o uzupełnieniu braków w uzębieniu za pomocą mostu protetycznego zwykle podyktowana jest względami estetycznymi. Nawet gdy ubytki dotyczą dalszych zębów, mogą być widoczne przy pełnym uśmiechu.

Warto jednak podsumować zalety i wady związane z założeniem mosty protetycznego:

 • mosty mocowane są na stałe, więc nie trzeba zdejmować go na noc, jak ma to miejsce w przypadku protezy;
 • trwale przymocowany most nie wypadnie w czasie jedzenia, śmiania się, intensywnego ruchu
 • most wpływa na poprawę wymowy, dykcji i artykulacji, zwłaszcza jeśli uzupełnione są z jego pomocą luki po zębach przednich;
 • most zębowy zachowuje cechy zębów naturalnych, zarówno pod względem estetyki, jak i cech fizycznych, choć należy mieć na uwadze, że nie posada pełnej wytrzymałości prawdziwych zębów;
 • za pomocą mostu można uzupełnić brak kilku zębów, a nawet długi łuk zębowy;
 • założenie mostu jest szczególnie korzystne, gdy zostanie on osadzony na częściowo zniszczonych zębach.

Ile kosztuje most protetyczny

Ceny mostów protetycznych uzależnione są od użytych materiałów oraz liczby odtwarzanych zębów. Ostateczna kwota zależy od liczby zastosowanych koron protetycznych, nazywanych również „punktami”. W sytuacji utraty jednego zęba, mówimy o mostach trzypunktowych, gdzie dwie korony umieszczone są na zdrowych zębach pacjenta, zwanych filarowymi, a pomiędzy nimi znajduje się przęsło mostu, zastępujące brakujący ząb. Natomiast przy braku dwóch zębów konieczne jest zastosowanie mostu czteropunktowego.

Cena mostu protetycznego w Klinice Implamed w Łodzi

Cena mostu jest wielokrotnością kosztu jednej korony protetycznej, która stanowi jednostkową rekonstrukcję brakującego zęba. Przykładowo, trzypunktowy most pełnoceramiczny może kosztować około 5 000 zł, natomiast czteropunktowy most metalowo-porcelanowy to koszt około 4000 zł.

Pomożemy odzyskać uśmiech

Jeśli chcesz szybko odzyskać pełny uśmiech, zadzwoń do nas i umów termin bezpłatnej konsultacji implantologicznej. Zaproponujemy plan leczenia i określimy związane z tym koszty.

Zadbaj o uśmiech teraz. Zapłać później

Marzy ci się szeroki, piękny uśmiech już teraz, ale koszt zabiegu przewyższa twoje możliwości? W Implamedzie dzięki współpracy z firmą MediPay oferujemy możliwość zapłacenia po 30 dniach lub rozłożenia płatności na kilka rat.

IMPLANTY W JEDEN DZIEŃ

zastosowania najnowszych technik stomatologicznych i protetycznych umożliwia wszczepienie implantu i zaopatrzenie go w tymczasową koronę w czasie jednego zabiegu. Dowiedz się, jak wygląda taki zabieg i jakie są związane z nim koszty