Co to są licówki na zęby
Licówki porcelanowe lub cyrkonowe są to cienkie płytki stworzone z porcelany lub dwutlenku cyrkonu (ZrO2). Ich grubość wynosi około 0,5-1,2 milimetra. Licówki stosujemy w celu poprawy wyglądu kosmetycznego zębów. Materiał licówki naśladuje powierzchnię struktury zębów lepiej niż jakiekolwiek inne materiały naprawcze. Przy okazji jest materiałem twardszym niż naturalne szkliwo, bardziej odpornym na zużycie, nieprzebarwialnym co tworzy z porcelany materiał trwały na wiele lat.
Cechy i styl licówek
Stosując licówki możemy zmienić wiele parametrów istniejącego uzębienia – kształt, kolor, wzajemne położenie zębów. Licówki porcelanowe mogą rozwiązać wiele problemów związanych z naprawa uśmiechu. Stosujemy je w rehabilitacji wyglądu zębów przebarwionych np. zmian po zażywaniu tetracyklin. Licówki przywracają kształt i barwę zębom startym (np z powodu wieku lub dysfunkcji aparatu żucia). Korekta długości zębów, zamykanie zbyt szerokich przerw między zębami jest możliwe przy wykorzystaniu tej metody leczniczej. Często drobne wady położenia zębów – korekty płaszczyzny osiowej i ich wzajemnej relacji przestrzennej mogą zostać skorygowane za pomocą licówek porcelanowych- zamiast leczenia ortodontycznego trwającego od jednego do trzech lat możemy uzyskać ten sam efekt podczas dwóch wizyt w gabinecie stomatologicznym.
Licówki porcelanowe
Tak jak wspomnieliśmy wcześniej, licówki porcelanowe to cienkie, ceramiczne płytki służące do zmiany kształtu oraz koloru zębów, poprzez przyklejenie ich na powierzchni zębów. Licówki porcelanowe są najpopularniejszym rodzajem licówek. Charakteryzują się dużą elastycznością i trwałością wykazując się przy tym znaczną wytrzymałością mechaniczną. Licówki porcelanowe można mocować na wszystkich zębach, ale zwykle zakłada się je w na tych , które są widoczne podczas mówienia. Licówki porcelanowe nie ulegają przebarwieniom, są bowiem odporne na osadzanie się kamienia nazębnego i innych osadów.
W przypadku pacjenta z całkowicie zdrowymi zębami, do założenia wszystkich licówek zazwyczaj wystarczą tylko dwie wizyty w Klinice Implamed w Łodzi. Podczas pierwszej z nich stomatolog delikatnie szlifuje powierzchnię zębów oraz pobiera tzw. wycisk, na bazie którego wykonywane są licówki. W czasie drugiego spotkania gotowe licówki zostają trwale przymocowane do zębów. Dla uzyskania całkowitej poprawy estetyki polecane jest wykonanie 6 licówek, zarówno na kły, jak i siekacze.
Licówki kompozytowe (bonding zębów)
Licówki kompozytowe zębów, zwane również bondingiem, to procedura polegająca na modyfikacji kształtu i często także koloru zębów za pomocą kompozytu. Określenie „bonding zębów” zyskało popularność w codziennym języku, ale w dziedzinie stomatologii ma znacznie szerszy zakres. Obejmuje ono różnorodne techniki wiązania kompozytów i ceramiki z zębami, które wcześniej zostały poddane wytrawieniu.
Poniżej przedstawiamy wynik wykonanego w Klinice Implamed zabiegu bondingu, którego celem była poprawa kształtu i koloru zębów.
W Klinice Implamed w Łodzi oferujemy kompleksowe usługi z zakresu bondingu, skupiając się nie tylko na poprawie estetyki zębów, ale także na utrzymaniu prawidłowej funkcji żucia. Przeprowadzamy analizę okluzyjną, która odgrywa kluczową rolę w trwałości korekt kompozytowych i ceramicznych. Należy podkreślić, że często wielu dentystów bagatelizuje ten aspekt, a u nas jest to niezwykle istotne, aby zapewnić pełną satysfakcję z efektów estetycznych przy jednoczesnym zachowaniu prawidłowej funkcji żucia.
Jakie są przeciwwskazania zakładania licówek
Przed podjęciem decyzji o zakładaniu licówek, wymagana jest konsultacja z doświadczonym dentystą w celu wyeliminowania ewentualnych przeciwskazań lub zalecić odpowiednie leczenie przed zabiegiem. Do przeciwskazań założenia licówek należą w szczególności:
- próchnica;
- paradontoza – jeśli pacjent cierpi na zaawansowaną paradontozę (chorobę przyzębia), zakładanie licówek nie jest wskazane, ponieważ choroby dziąseł i przyzębia mogą wpływać na stabilność licówek;
- stany zapalne dziąseł;
- zaburzenia zgryzu – poważne problemy ze zgryzem mogą wymagać bardziej zaawansowanych zabiegów ortodontycznych niż zakładanie licówek;
- bruksizm;
- niewłaściwa higiena jamy ustnej;
- nawykowe obgryzanie paznokci;
- zaburzenia okluzyjne.
Ile kosztują licówki zębowe
Licówki porcelanowe i cyrkonowe gwarantują najwyższą możliwą jakość, a ich estetyka i wytrzymałość zadowoli nawet najbardziej wymagających pacjentów. Cena pojedynczej licówki porcelanowej wynosi od 700 do 2200 zł w zależności od rodzaju licówki. W przypadku chęci założenia licówek na wielu zębach, powyżej podany koszt należy pomnożyć przez ilość wykorzystanych „płatków”. Niekiedy konieczne są również dodatkowe zabiegi lub badania diagnostyczne, które mogą wpłynąć na cenę.
Cena licówek kompozytowych (bonding) i licówek porcelanowych
- Licówka porcelanowa – 2200 zł
- Licówka kompozytowa (bonding) – 700 zł